KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Tarihin Başkentinde Bir Usta, Bin Usta"Gençlerin yaratıcılık ve girişimcilik kabiliyetlerinin geliştirilmesi yoluyla uzun vadede ülkemiz kültür endüstrilerinin güçlendirilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan "Gelecek Gençlerin" Kültür Endüstrileri Destek Programı kapsamında İl Yazı İşleri Müdürlüğü AB ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan ve başarılı bulunarak desteklenmesi uygun bulunan projeler arasına giren "Tarihin Başkentinde Bir Usta, Bin Usta" projesi ile Safranbolu Hatırası yöresel el sanatları ürünleri üretiliyor.

 

Vali Yardımcısı ve Safranbolu Kaymakam Vekili Muhammed Akın, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci, Safranbolu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Şeker, AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje personeli ile birlikte Safranbolu İlçe Halk Eğitim Merkezinde oluşturulan proje odasını ve projeye katılan kursiyerleri ziyaret eden Vali Fuat Gürel, çalışmalar ve el emeği ile yapılan ürünler hakkında usta öğreticilerden bilgiler aldı.

 

Kendi yöresel ürünlerimizin el emeği göz nuru olarak kendi imkânlarımız ve kursiyerlerimiz tarafından üretilmesinin ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Vali Fuat Gürel, proje kapsamında üretilecek ürünlerin ilimize ve Dünya Miras Listesinde yer alan Safranbolu ilçemizi gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin "Safranbolu Hatırası" olarak üretilen ürünleri satın alarak hem ekonomik anlamda hem de Safranbolu İlçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Projenin hayata geçirilmesinde emeği bulunan kurum ve kuruluşlar ile İl Yazı İşleri Müdürlüğü AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje ekibine, usta öğreticilere ve kursiyerlere teşekkür etti."

 

Proje kapsamında; 

 

1- Ebru ve Seramik Sanatı; Safranbolu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde bulunan bir oda proje eğitim odası olarak oluşturulmuş olup burada seramik üzerine, kumaş üzerine ebru sanatı işlemesi eğitimleri tamamlanmış, eğitim sonrasında ise üretim aşamasına geçilmiştir.

 

2- Tel kırma ve takat baskı Sanatı;  Safranbolu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde bulunan bir oda proje eğitim odası olarak oluşturulmuş olup burada tel kırma ve tokat baskı üzerine eğitim faaliyetleri tamamlanmış, eğitim sonrasında ise üretim aşamasına geçilmiştir.

 

3- Deri Sanatı; Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde bir oda deri sanatı eğitimleri için dizayn edilmeye devam edilmekte olup, deri sanatı eğitimleri 15 Ağustos 2022 tarihinde başlaması planlanmaktadır.

 

4- Hazırlanan ürünler her yıl düzenlenen Karabük' ü tanıtım günleri başta olmak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının organizasyonlarında sergilenmesi ve tanıtılması planlanmaktadır.

 29-07-202229-07-202229-07-202229-07-202229-07-202229-07-202229-07-202229-07-2022

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.