KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAFRANDA HAYAT VAR PROJESİ İLE SAFRAN GELECEĞE TAŞINIYOR

SAFRANDA HAYAT VAR PROJESİ İLE SAFRAN GELECEĞE TAŞINIYOR

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan  Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve kilosunun 60 bin lira olması dolayısıyla "dünyanın en pahalı baharatı" olarak adlandırılan safran bitkisinin, geleceğe taşınması amacıyla"TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları" destekleme projeleri kapsamında Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan "Safranda Hayat Var"  projesi çalışmaları kapsamında öğrenciler safran tarlasında incelemelerde bulundular. Öğrencilere proje kapsamında safran bitkisinin yetiştirilme süreçleri, ekonomik değeri, sağlık yönünden faydaları gibi bilgiler verildi.

Konuyla ilgili İlçe Milli Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan GÜMÜŞ yaptığı açıklamada;

"Bilindiği üzere Safran bitkisi, kimya, boya, gıda ve kozmetik sanayisinin yanı sıra farmakolojik etkilerinden dolayı tıp alanında da kullanılan bir bitkidir. "Safranda Hayat Var" projesi ile hedef kitledeki bireylerin yaşamakta olduğu Safranbolu'ya ismini veren safran bitkisi ana teması etrafında farklı kurumlar ile işbirliği yapılıp eğitim öğretimin, okul dışı faaliyetler ile çeşitlendirilmesi, safran hakkında derinlemesine bilgi verilirken farklı disiplinler aracılığıyla hedef kitlenin sosyal, iletişim, düşünme, araştırma ve öz yönetim becerilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.

Uygulanan projeyle, bilimsel bilginin toplum ile buluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını, bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek, etkileşimli uygulamalarla anlaşılır bir biçimde kazandırılmasını ve katılımcıların bilimsel olguları fark etmelerini sağlayarak, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin teşvik edilmesini amaçlanmaktadır. Projede yürütücü kurumla birlikte 9 farklı kurumla işbirliği yapılmıştır. Kurumlardaki uzman ve eğitmenlerle birlikte öğrencilerin seviyelerine uygun etkinlikler planlanmıştır. Projede gözlem, deneysel çalışmalar, sanat aktiviteleri, ürün oluşturma, atölye çalışmaları vb. etkinlikler ile öğrencilerin eğlenerek, yaparak yaşayarak öğrenmeleri sağlanacaktır. Bilime karşı tutum ve dijital teknolojiye karşı tutum ölçekleri, sergi, web güncesi (blog) yazma gibi ölçme araçları kullanılarak projenin etkililiği değerlendirilecektir. Projede emeği olan tüm yönetici, öğretmen, öğrenci ve destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum." dedi

 

01-11-202101-11-202101-11-202101-11-202101-11-202101-11-202101-11-202101-11-202101-11-2021


Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.