KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"PLASTİK ŞİŞE GETİR, TATİL KİtABI GÖTÜR" PROJESİ     Safranbolu Kaymakamligimiz uhdesinde Plastik Şişe Getir Tatil Kitabını Götür" projesi ile Sıfır Atık kapsamında proje ilçe seçilen Safranbolu'muzu hem daha çevreci bir hale getirmek hem de kitap takviyesi ile okumayı küçük yaşta aşılamak amaçlanmaktadır.

      Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Saygıdeğer Eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan, 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında 'Pilot Bölge' seçilen Safranbolu'muzun daha çevreci bir hale gelmesi için ve küçük yaşta okumayı teşvik etmek amaçlı başlatılan proje ilk olarak Safranbolu Ünsal Tülbentçi İlköğretim Okulu'nda uygulandı.

           Yoğun ilgi gösterilen proje ile 10 dakika gibi kısa bir sürede 1.500 pet şişe toplanırken, öğrencilere Kaymakam Dr. Fatih Ürkmezer tarafından TÜBİTAK'tan temin edilen bilim kitapları hediye edildi.

             Sıfır Atık kapsamında yapılan projelerin genişletilerek, Sıfır Atık bilincinin küçük yaşlarda kazandırmanın hedeflendiğini kaydeden Ürkmezer, "Safranbolu 'Sıfır Atık Projesi'nde pilot ilçe ve bugüne kadar 50 binin üzerinde plastik şişe toplandı. Bilindiği üzere Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı dönemimde Sıfır Atık ile ilgili tüm altyapıyı hazırlandıklarını yaptık. Bu hafta okullar bitiyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlüğümüzle bir çalışma yaparak, 'Plastik şişeni getir, tatil kitabını götür' kampanyası başlattık. Amacımız, zaten çocuklara kitap dağıtıyoruz ama çocuklarımızın Sıfır Atık ile ilgili bilgilendirilmesini ve bilinçlendirilmesini sağlamak. Böylece gelecek kuşaklara daha temiz çevre ve daha temiz Safranbolu bırakmak bunu da kitapla motive etmeye çalışıyoruz. 2 yıl boyunca zaten çocuklarımı 40 binin üzerinde kitap dağıttık, inşallah çocuklarımı hem bilinçlenecek, hem de bilime ve fen ile okumaya ilgileri daha da artacak" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş ise Cumhurbaşkanımızın Saygideger eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde ülke genelinde yürütülen projeye, Milli Eğitim olarak katkı sağlamaya çalıştıklarını belirterek, "Öğrencilerimiz bu hafta tatile girecek olması, aynı zamanda kitap sevgisinin aşılanması anlamında ve çocuklara sıfır atık konusunda duyarlığı oluşturmak için 'Plastik şişe getir, tatil kitabını götür' kampanyası yaptık. Bu etkinlik kapsamında kısa sürede bin 500 plastik şişenin geri dönüşümünü sağlandığını gördük. Bu da gelecek kuşaklar için daha yaşanabilir bir çevre ve aynı zamanda israfın önlenmesi adına önemli bir çalışma. Bu çalışmalarımız bir daha ki eğitim öğretimde de artarak devam edecek" diye konuştu

 

 

12-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-2019

 

 

 

 

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.