KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRETMENLERİMİZE ÇOCUĞA YÖNELİK İHMAL VE İSTİSMAR SEMİNERİ DÜZENLENDİ.

ÖĞRETMENLERİMİZE ÇOCUĞA YÖNELİK İHMAL VE İSTİSMAR SEMİNERİ DÜZENLENDİ.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyonu doğrultusunda Öğretmen ve Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişimlerini sürdürmeleri için Karabük Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğinde Öğretmenlerimize yönelik çocuk ihmal ve istismarı konusunda seminer çalışması düzenlenmiştir. Düzenlenen seminere Karabük Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Sezgin KÜÇÜKTEPE ve Sosyal Çalışmacı Ömer Faruk ÇINAR tarafından çocuğa ihmal ve istismar konularında sunum yapıldı, ayrıca soru cevap yapılarak öğretmenlerin konu hakkında bilgilendirmesi sağlandı.

Seminer çalışmasında çocuk ihmali ve istismarı konusunda öğretmenlerin dikkatini çekici örnekler kullanılmıştır. Eğitici görsel ve videolarla zenginleştirilen çalışma sonrasında öğretmenlerimize konuya ilişkin farkındalıklarında artış sağlanması değerlendirilecektir.

Seminerin açılışında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan GÜMÜŞ; Çocuk ihmali; bir çocuğun sağlık, eğitim, beslenme, barınma, duygusal gelişim gibi farklı alanlardaki gereksinimlerinin sağlanmasında oluşan yetersizlik durumudur. İstismar ise çocuklara bakıp gözetmek ve barındırmakla sorumlu olan kişiler ya da yabancılar tarafından, beden ve/veya psikolojik sağlıklarına zarar verecek, sosyal gelişimlerini engelleyecek biçimde uygulanan  tüm tutumlar olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada amacımız; çocukların ailesinden sonra en fazla birlikte zaman geçirdikleri öğretmenlerin çocuk istismarı ve ihmali açısından farkındalıklarını ve bilgi düzeylerini artırmaktır. Öğretmenlerimiz, çocukların evden sonra en çok zaman geçirdiği okullarda, öğrencilerin davranışsal değişimleri gözlemleme, çocuk istismarı ve ihmalini riskini tanıma, önleme ve bildirme konularında yaşamsal nitelik taşıyan kilit bir konumdadırlar. Öğretmenler, çocukları yaşıtlarıyla bir arada gördükleri için aradaki farkı daha iyi algılayabilir, davranışlarındaki içe kapanma, mutsuz, keyifsiz görünme, dikkatini toplayamama, okul başarısında düşme, hırçınlık, saldırganlık vb. değişiklikleri gözlemleyebilirler. Herhangi bir sorunla karşılaşan öğretmen, öğrencisinin kendisiyle konuşması için uygun ortamı yaratabilir. Böylece öğrenciye yararlı olabilecek çözümler üretilmesine katkıda bulunabilir Ayrıca "kimi zaman istismarın yakın çevre  bireylerince yapıldığı da göz önüne alındığında" çocuğun ailesinden sonra birinci dereceden yaşam alanına giren öğretmenlerin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bu bilinçlenmeyle beraber çocuklarımızın gelişimlerindeki karşılaşabilecekleri olumsuzluklar bertaraf edilmektedir dedi. Öğretmenlerimize; öğrenciler ve velilere anlamlı katkılarından dolayı teşekkür etti.

20-06-201920-06-201920-06-201920-06-201920-06-201920-06-201920-06-201920-06-201920-06-2019

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.