KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERİMİZ TARİHİ DEĞERLERİNİ TANIMAYA DEVAM EDİYOR

     İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Safranbolu Kaymakamlığımız ve Belediyemiz paydaşlığında gerçekleştirilen proje ile 4, 8 ve 12. Sınıf öğrencilerimize Safranbolu’muz gezdirilerek tarihi bilgiler aktarılıyor.
ÖĞRENCİLERİMİZ TARİHİ DEĞERLERİNİ TANIMAYA DEVAM EDİYOR

           Safranbolu belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personeli eşliğinde Safranbolu’nun tarihi mekânlarını ziyaret eden öğrencilerimiz, proje kapsamında Hıdırlık Seyir Tepesi , Demirciler Çarşısı, Kaymakamlar Evi,  İzzet Mehmet Paşa Camii, Yemeniciler Arastası ve Tarihi Çarşıyı geziyorlar.

           İnsanların bulunduğu ortama anlam kattığını ve yaşadığı şehrin rengine büründüğünü ifade eden Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer şu sözlere yer verdi ’’Tarih boyunca bu şekilde kendini ve çevresini inşa eden insan, eski çağlardan beri bilgi, beceri ve tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak için çaba göstermiştir. Eğitimin temel hedefi, bu aktarımı sistemli ve verimli bir şekilde sağlamaktır.

           Bu doğrultuda bizim de amacımız, çocuklarımızın içinde yaşadıkları yere aidiyet hissetmeleridir. Uygulamaya koyduğumuz bu proje dünya miras listesinde yer alan Safranbolu’muzu çocuklarımıza daha iyi tanıtabilmek ve anlatabilmek içindir’ dedi.

           Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Gümüş ise UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan Safranbolu´muzun, mimari yapısıyla, kültürel özellikleriyle çok fazla değer barındırdığını belirtti.

           Bu değerlerin ilk etapta çocukların öğrenmesi, ilçeye misafir geldiğinde veya farklı bir ile gittiklerinde bu değerlerin onlara anlatılması, Safranbolu´daki değerlerin daha fazla tanınabilmesi adına önemli bir proje olduğunu vurgulayan  Sayın Gümüş, “Öğrencilerimizin kendi medeniyetinin değerlerini yakından görüp, sadece duymakla kalmayıp bizzat görerek daha yakından tanıyacaklar. Böylelikle bilgi ve becerilerini de artacak." değerlendirmesinde bulundu.

           Öğrencilere Tarihi Çarşı bölgesinde bulunan belediye binasının önünde gazoz ve Safranbolu simidi ikram edilmesinin ardından gezi sona erdi.

04-11-201804-11-201804-11-201804-11-201804-11-201804-11-201804-11-2018

 

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.