KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Said Nuri ODABAŞOĞLU'nun 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Said Nuri ODABAŞOĞLU'nun 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

Aziz milletimizin verdiği destansı mücadelenin en eşsiz şekliyle ifade edildiği İstiklâl Marşımız, bundan tam 103 yıl evvel Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'Milli Marş' olarak kabul edilmiş ve milletimizin gönlünde büyük bir takdir ve sevgiyle yer bulmuştur.

İstiklâl Marşı; yazıldığı dönemin zor günlerini anlatmanın ötesinde, Milli Mücadele ruhunu, vatan sevgisini ve bağımsızlık tutkusunu mısralarla dile getirmiş, kahramanlığımızın ve maneviyatımızın tezahürü olmuştur. Tarihte hiçbir zaman esarete düşmemiş bir milleti esaret altına alma girişimlerine karşı millî vicdanların direnişini, vatan sevgisinin dirilişini ve yüreklerin bütün zorluklara rağmen dik duruşunu simgeleştirmiştir. Ecdadımızın, kahraman ordumuzla birlikte gösterdiği kutlu direnişin ruhu, İstiklâl Marşı ile ebedi bir hal almış ve ardında bıraktığı 103 yıl içinde heyecanından hiçbir şey kaybetmemiştir. Milli Mücadelenin devam ettiği o kadim dönemde büyük şair ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy tarafından milletimizin gönlüne nakşedilen İstiklâl Marşı, İstiklal Harbi'nin de adeta rehberi, mihmandarı olmuştur.

Mehmet Âkif, Anadolu'da birçok şehrin işgal altında olduğu bir dönemde İstiklâl Marşı'nı kaleme almıştır. Bu büyük şair; yüksek ahlakı, örnek kişiliği, mücadele azmi, millet sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak milletimizin duygu ve düşünce evrenini İstiklâl Marşımızla vücut bulmasını sağlamıştır. Milletimize armağan ettiği İstiklâl Marşı, istiklâl ve istikbal mücadelemizin simgesi ve hürriyete olan bağlılığımızın sembolü olmuştur.

Bugün bize düşen en büyük görev, ecdadımızın emaneti olan vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak ve geleceğe emin adımlarla yürüyecek olan gençlerimizi İstiklâl Marşımızın sahip olduğu ruh ve şuurda yetiştirmektir. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklâl Marşımızın kabulünün 103. yıl dönümünü kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u ve bu destanı bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.

Said Nuri ODABAŞOĞLU

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.