KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAFRANBOLU’MUZDA AHİLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

        Safranbolu’muzda  gerçekleştirilen Ahilik Kültür Haftası kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son temsilcileri sanatlarını icra etti.
SAFRANBOLU’MUZDA AHİLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

       Ahilik Kültür Haftası kapsamında Safranbolu Eski Çarşı Pazar yerinde düzenlenen etkinliğe, Karabük Vali Yardımcımız Sayın Barbaros Baran, Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer, İl Genel Meclis Başkanı  Sayın Ahmet Sözen, Safranbolu TSO Meclis Başkanı Sayın Ahmet Şahin, Karabük Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Sayın Nurettin Tümen, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sayın Muammer Dumaner, Karabük Ticaret İl Müdürü Sayın  Feridun Karataş, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Gümüş, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri, daire müdürlerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.

       Programın açılış konuşmasını yapan Karabük Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Sayın Nurettin Tümen’in, Ahilik Kültürünün önemini, dününü, bu gününü anlattığı konuşmanın ardından yıllardır fotoğrafçılık yapan Nejat Özer, ahilik kültürüne göre çıraklıktan ustalığa geçen Orhan Taşçı´ya Şedini kuşatarak ustalığa terfi ettiğini ilan etti.

      CHP Karabük Milletvekili Sayın Hüseyin Avni Aksoy ise Ahilik Haftası´nı kutlarken, Safranbolu´nun lonca ve esnaf teşkilatlarının ayakta kaldığı yegane yerlerden birisi olduğunu vurgulayan Sayın Aksoy, üreten Türkiye için esnaflara ve yaptıkları işlere çok ihtiyaç olduğunu kaydetti.

      AK Parti Karabük Milletvekili Sayın Cumhur Ünal yaptığı konuşmada "Ahilik" kelimesinin Osmanlıca da "kardeşlik" anlamına geldiğini belirtti. 
      Geçmişte Anadolu´da günlük ve sosyal hayatın önemini içeren, kardeşliğin, dürüstlüğün eli açıklığın sanatla birleştiği yer olduğunu aktaran Sayın Ünal, şöyle konuştu: "Ahilik, ahlaklı ticaretin, dürüst insan yetiştirmenin, ticarette adaletin, eşitliğin birleştiği noktadır. Ahilik içerisinde yetişme kültürleri vardır. Geçmişte ahilik ya da ahi olarak değerlendirilen bu kurum Osmanlı döneminde ´lonca´ hatta ´gedik´ isimleriyle anılmış. Günümüzde bugün esnaf odalarımız, esnaf odaları birliklerimiz temsil etmeye devam etmektedirler."

      Karabük Vali Yardımcımız Sayın Barboros Baran ise, kendisinin de çocukluk dönemlerinde babasının yanında çıraklık ve kalfalık yaptığını söyledi.Ahiliğin yardımlaşma, dayanışma, birlik beraberlik olduğunu ifade edenSayın Baran, "İçinde bulunduğumuz muharrem ayının da manevi değerlerini de hep beraber düşündüğümüzde, özellikle ülkemizin içinde bulunduğu bu sıkıntılı ortamda ahilik kültürünü tekrar anlamak, özümsemek ve topluma kazandırmak ne kadar önemli bir kez daha anlıyoruz. Çünkü gün birlik olma, beraber olma gün. Kazançtan ziyade, birlikte bu sıkıntılı sürecin nasıl atlatırız düşünme günü" diye konuştu.

      Konuşmaların sonra Protokol Üyeleri tarafından esnaflara plaket verilmesinin ardından Ahilik Haftası pilavı ikramı ile program sona erdi.

      Programın ardından kısa bir açıklama yapan Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer; Kendileri açısından Tarihi Çarşı’da Ahilik Haftası’nı kutlamanın büyük bir şans olduğunu söyledi.Safranbolu´nun bu haftanın ruhuna en uygun yer olduğunu belirten Sayın Ürkmezer, "Ahilik gerçekten bir ruh işi. Zaman değişir, kurallar değişir ancak yüzlerce yıllık kültür ve ruh içerisinde esnaf ve sanatkarın önemi hiçbir zaman değişmemiştir. Ahiliğin 6 tane kuralı var. Bu bizim Türk kültürüne de sirayet etmiş olan kuraldır. Bunlar; elini açık tut, sofranı açık tut, kapını açık tut, gözlerini bağlı tut, beline sahip ol ve diline sahip ol. Türk kültürünün yüz yıllar içerisinde geliştirdiği bu kurallar, bizim bir millet olarak zorlu dönemlerden kurallara bağlı bir şekilde üstesinden gelmemizi sağlamıştır. Bütün bu yüzyıllar içerisinde bu geleneğin ahilik, kültür ve ruh içerisinde esnaf arkadaşlarımız birbirlerine aktararak bir millet olarak zor zamanlarda altından kalkmamıza vesile olmuştur. Tüm katılımcılara ve mesleğini yaşatan esnaflarımıza teşekkür ediyorum” dedi

 

21-09-201820-09-201821-09-201821-09-201821-09-201821-09-201821-09-201821-09-201821-09-201821-09-201821-09-2018

20-09-2018

20-09-2018

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.