KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ İŞLETMELERİ ZİYARET ETTİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ İŞLETMELERİ ZİYARET ETTİ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gümüş Meslek Liselerimizin bünyesinde uygulamaya geçilen Mesleki Eğitim Merkezi Programı hakkında bilgilendirme yapmak ve program hakkında öneri ve desteklerini almak amacıyla ilçemizde hizmet veren işletmeleri ziyaret etti.

Prof. Dr. Sabri Ülgener Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Şafak'ın eslik ettiği ziyarette farklı alanlardaki işletmelerin temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunup Mesleki Eğitim Merkezi Programının tanıtımını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gümüş ziyaretler sonrası yaptığı açıklamada "Bakanlığımızın Mesleki Eğitim ile ilgili almış olduğu önemli kararlar ve başlatmış olduğu uygulamalar bulunmakta. Bu uygulamalardan birtanesi de Mesleki Eğitim Merkezi Programı. Bu program ortaokulu bitirmiş, lise öğrenimini yarıda bırakmış öğrencilerimiz başta olmak üzere yaş sınırlaması olmaksızın gençlerimizi meslek sahibi yapmayı amaçlıyor. Meslek Liselerimizin bünyesinde açılan bu programla öğrencilerimiz haftada 1 gün okulda yüz yüze teorik eğitim 4 gün bir işletmede staj yaparak üçüncü yılın sonunda kalfalık belgesi, dördüncü yılın sonunda da ustalık belgesi ve meslek lisesi diploması almaya hak kazanmış olacaklar. İlk 3 yıl asgari ücretin %30'u, son yıl ise asgari ücretin %50'si oranında maaş ve sigorta devlet tarafından karşılanacak. Hem işveren için hem de öğrenciler için çok cazip olan bu yeni mesleki eğitim modeli sayesinde mesleki eğitimin kalitesi arttığı gibi aynı zamanda istihdam edilebilirlik de artacaktır. Güçlü Türkiye hedefi için bu program çok önemli bir adımdır. Bizler de bugün farklı sektörlerdeki işverenlerimizi iş yerlerinde ziyaret ederek bu programı tanıttık ve desteklerini istedik. Güzel geri dönüşler aldık. Hem işverenimiz hem de gençlerimiz için önemli imkanlar sunan Yeni Mesleki Eğitim Modelinin işverenlerimize, öğrencilerimize önemli katkilar saglayacaktir." dedi.  

06-01-202206-01-202206-01-202206-01-202206-01-202206-01-202206-01-2022

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.