KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PSİKOSOSYAL DESTEK EĞİTİMİ BİLĞİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

PSİKOSOSYAL DESTEK EĞİTİMİ BİLĞİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gümüş, ilçemizdeki okullarda görev yapan rehber öğretmenlerimiz ile bir araya geldi.

Şube Müdürümüz İhsan Parlak'ın da katıldığı toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan GÜMÜŞ, pandemi döneminde öğrencilere rehberlik yapmanın önemi, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yetişmelerine imkân sağlanması, öğrencilerin kitap okuma kültürü edinmelerine yönelik çalışmalar yapılması, geleceğin meslekleri konusunda gerekli rehberliğin yapılması, sosyal medyanın doğru kullanılması ile ilgili farkındalığın yerleştirilmesi, öğrencilerin milli uzay hamlesi, yapay zeka vb. teknolojik konulara ilgilerinin çekilerek geleceğe birikimli ve donanımlı hazırlanmalarının sağlanması gibi konu başlıkları üzerinde durarak okullarımızın rehberlik servislerinin öğrencilerimizin yetiştirilmelerinde çok önemli sorumlulukları bulunduğunu hatırlattı.

Sayın GÜMÜŞ "Ayrıca salgınlar çocukları ve gençleri doğrudan veya dolaylı etkileyebilir. Hastalanmanın ötesinde, birçok çocuğun ve gencin sosyal, duygusal ve zihinsel sağlığı salgından etkilenebilir. Çocuklar ve gençler stresle baş etmeye çalışırken, sağlıksız yeme veya uyku alışkanlıkları, aktivite düzeyinde değişiklikler, veya diğer riskli davranışlar, dikkat ve konsantrasyon güçlüğü sergileyebilirler" dedi.

Psikososyal müdahaleler ve eğitimler bireylerin daha da güçlenmesini destekler. Eğitim sayesinde çocuklar ve gençler stresi yönetebilir, destekleyici ilişkileri arttırdığını söyleyen Sayın Gümüş, bireylerin psikolojik saglamlılık konusunda  yapılacak faaliyetlerde ekip ilişkilerinin, iletişim becerilerinin etkin sağlanması ve bireylerin ihtiyaç duyduğu psikososyal desteğin sağlanması için planlama ve hazırlığın önemli olduğunu belirtti.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Gümüş konuşmasının sonunda, eğitim sürecindeki özverili çalışmaları ve öğrencilere verdikleri desteklerden dolayı rehber öğretmenlere teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi.      

Şube Müdürümüz İhsan Parlak da özel eğitim ve rehberlik çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hususlar, rehberlik çalışmaları ile ilgili plan ve programın uygulanması ile ilgili hususlar, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıkların önlenmesine yönelik çalışmalar ve psikososyal destek programı çalışmaları gibi konularda bilgilendirme ve hatırlatmalarda bulundu.

Toplantı, rehber öğretmenlerin görüş ve önerilerini ilettikleri dilek ve temenniler bölümü ile sona erdi.

23-09-202123-09-202123-09-202123-09-202123-09-2021


Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.