KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GÜZEL SANATLAR LİSEMİZİN KONSERİ BÜYÜLEDİ

GÜZEL SANATLAR LİSEMİZİN KONSERİ BÜYÜLEDİ

         Safranbolu’ nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Miras Listesi´ne alınışının 24. yıl dönümü dolayısıyla İMKB Güzel Sanatlar Lisemizin Orkestrası ve Safranbolu Belediyesi Müzik Okulu Öğrencileri tarafından konser düzenlendi.

         Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konsere Karabük Valimiz Sayın  Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın  Dr. Fatih Ürkmezer ve eşi Sayın Miray Ürkmezer, İl Emniyet Müdür Vekili Sayın Osman Gül, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Gümüş,İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Mehmet Uzun, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.

         Safranbolu´da koruma sürecinin anlatıldığı programda Safranbolu Belediyesi Müzik Okulu öğrencileri solo performanslarını sergiledi. Safranbolu’da koruma sürecinin anlatımının ardından açılış konuşmasını yapan Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın  Dr. Fatih Ürkmezer, “Safranbolu´yu korumak ve geleceğe taşımak için yapılan çalışmaları izledik. Bizler ister yerel yönetici ister genel idareci olalım, bu değerlerin şerefini, onurunu ve bilincini taşımamız gerekiyor” dedi.

         Safranbolu halkının her yaşında bilinçli bir şekilde bu kültürel mirası, doğal mirası, sokaklarıyla, çeşmeleriyle her zaman korumuş ve geleceğe aktarmayı bildiğini ifade eden Sayın Ürkmezer; “  Bize düşen görevde bunları daha da iyi hale getirerek gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bizler bütün paydaşlarımızla her kurumun her sivil toplum kuruluşunun desteğini alıyoruz. Bize destek veren bütün paydaşlarımıza, Safranbolu halkına teşekkür ediyorum. Çalışmalar artarak devam edecek” diye konuştu. Devletin Safranbolu´ya çok büyük destek verdiğini kaydeden Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın  Dr. Fatih Ürkmezer; “ Tüm Devlet büyüklerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca milyonları ağırlayan, büyük misafirperverlik gösteren Safranbolu´ya da teşekkür ediyorum.

         Safranbolu Dünyaya örnek olmaya devam edecektir. İnşallah gelecek nesiller sadece bugünkü haliyle değil daha korunmuş halini görecektir. Dünya Miras Kenti Safranbolu´muzun UNESCO´ya dahil oluşunun 24 yılını kutluyor, başta Sayın Valimiz olmak üzere bizleri bu gün yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum" dedi. Safranbolu´nun 24 sene önce UNESCO Dünya Mirası listesine alınarak hak ettiği unvana sahip olduğunu ifade eden Karabük Valimiz Sayın Fuat Gürel ise yaptığı konuşmada; "Koruma aşamalarını tescil etmek adına güzel bir aşama kaydetmiştir. 

         Sokaklarında gezdiğinizde 3 bin yıllık tarihi barındıran bir kenti, özellikle 600 yıllık Osmanlı şehrini görmektesiniz. Atalarımızın ne kadar güzel eserler bıraktığını, sokakların sizi içine alıp eskilere götürdüğünü görebileceğiniz bir şehir. Safranbolu´nun avantajı, bundan yüz sene önce Safranbolu´da yaşayan insanların şehirlerine önem vererek,  koruma düşüncesiyle planlar yapıp günümüze kadar,  hem yöneticileriyle hem de halkın bizzati kendisinin peyderpey restorasyon çalışmalarını hayata geçirmesi denebilir.  Dünyada 20 şehirde böyle bir alt yapı görebiliyoruz,  ünü ülkemizin dışına taşınan bir şehirden bahsediyoruz. Bu hususlarda yöneticilerimizin önderlik yapması çok önemli, ancak bu hususta Safranboluluların çok büyük gayreti olduğu aşikârdır. 

         Safranbolu bütünüyle korunan bir şehir ve bundan sonraki süreçte de bütüncül korunma planlarının bozulmadan uygulanması ve gelecek nesillere,  aldığımız korunmuş Safranbolu´nun daha da geliştirilerek taşınması gerekmektedir.   Safranbolu´nun UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasının 24. yıl dönümünü tebrik ediyorum. İnşallah bu koruma mekanizmasının üzerine bizlerde bir şeyler koymaya devam edeceğiz” dedi.  

          Protokol konuşmalarının ardından İMKB Güzel Sanatlar Lisemizin  Orkestrası tarafından konser verildi. Ayakta alkışlanan konserin ardından sahneye çıkan Karabük Valimiz Sayın Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamımız  ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer ve Eşi Sayın Miray Ürkmezer, Orkestra Şefi Serdar Yayla, orkestra üyeleri ve solistleri tebrik ederek çiçek takdim ettiler. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

18-12-2018

18-12-2018

18-12-201818-12-201818-12-201818-12-201818-12-201818-12-201818-12-201818-12-201818-12-201818-12-201818-12-2018

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.