KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘GİRİŞİMCİLİKTE ÖNCE KADIN’ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

‘GİRİŞİMCİLİKTE ÖNCE KADIN’ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

        Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Vodafon Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesinin tanıtım toplantısı Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi (SAKEM) Aslanlar Şubesinde yapıldı.

        Kadınların, el emeği, göz nuru ürünlerini bilgi iletişlim teknolojisinin getirdiği yeniliklerle satışının kolaylaştırılması ve hobi olarak başlanan birçok çalışmanın gelir getirici bir faaliyete dönüşmesini sağlayarak, ekonomik hayata katılımlarını özendirmek amacı başlatılan ve tanıtımı yapılan proje toplantısına, Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Gümüş, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Sayın Sezai Öztaş ve çok sayıda kursiyer bayan katıldı. 

        Toplantının açılış konuşmasını yapan ve projenin amacından söz eden İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Sayın Sezai Öztaş; “ El emeği, göz nuru ürünlerin bilgi iletişlim teknolojisinin getirdiği yeniliklerle satışının kolaylaştırılması ve hobi olarak başlanan birçok çalışmanın gelir getirici bir faaliyete dönüşmesini sağlayarak, meslek sahibi olmayan kadınların ekonomik hayata katılımlarını özendirmek ve ailenin refah düzeyini arttıracak ek gelire kavuşmalarına olanak yaratmaktır. Aynı zamanda kadınlarımızın kendilerine olan özgüvenlerinin arttırılması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte kadın kursiyerlerimiz bu kapsamda ürün satmanın yanında ödüllü yarışmalara da katılabileceklerdir. Bu kapsamda 2016 yılı itibari ile açılan 984 kursa 22. 365 kursiyer katılmış ve oldukça büyük bir oran elde edilmiştir” dedi.

       İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Gümüş yaptığı konuşmada:  “ Hayat boyu öğrenmenin en önemli felsefelerinden birisi de, toplumdaki tüm bireylerin ilgi, yetenek ve yeterliliklerini ortaya çıkaracak faaliyetler yapmak ve toplumun tüm kesimlerine ulaşmaktır. Bu kapsamda bizlerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Halk Eğitim Merkezi ve SAKEM işbirliğinde toplumdaki tüm bireylere ulaşma hedefindeyiz. Çalışmalarımızda Sayın Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer beyefendi ve SAKEM çok büyük destek veriyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum. İnşallah bu faaliyetlerle beraber sizlerinde Türkiye ekonomisine destek vereceğinizi biliyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

       Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer ise, Safranbolu,  hem Halk Eğitim Müdürlüğü çalışması hem de bu çalışmaları ortaklaşa yürüttüğü SAKEM sayesinde Türkiye ortalamasının üzerinde bir erişilebilirliğe sahip” dedi.

      Safranbolu’da açılan kursların her yaştan insanı kapsadığını kaydeden Sayın Ürkmezer; “ Aslında bizim kurslarımız sadece kadınlarımıza yönelik değil, tüm vatandaşlarımıza hem Halk Eğitim hem de SAKEM bünyesinde kurslar veriyoruz. Günümüzde çok yoğun rekabetin olduğu ortamda yaşıyoruz. Bu rekabet daha önceleri işletmeler arasında idi ancak şimdi ülkeler arasındaki rekabette de ekonomik yeterliliği arttırmak her geçen gün daha da ön plana çıkıyor. Artık kendi öz değerlerimize, Milli değerlerimize ne kadar çok sahip çıkarsak, ekonomiye katarsak ülkemizde o kadar çok güçlü hale gelir” diye konuştu.

      Hayatın nasıl tek taraflı yürümeyeceğini ifade eden Safranbolu Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer; “ Ekonominin de yürümesi imkânsız. Nasıl ki kadınlarımız sosyal hayatımızda çok fazla yer ediniyorlarsa, ekonomik hayatımızda da yer edinmeleri ve bizlerin de onlara destek vermemiz gerekiyor. Bu çalışma da zaten kadınlarımızın ekonomik hayatımızda nasıl daha çok aktif hale gelecekleri anlatılıyor. Yine günümüzde artık el emeği üreten kadınların ekonomiye katılması çok daha kolay oluyor. Sosyal medya sayesinde herkes kendi ürettiğinin tanıtımını kolayca yapabiliyor. Bu iyi kullananlar için gerçekten bir fırsat. İşte bizlerin buralarda onları da göstermemiz gerekiyor. Ben kadınlarımızın bunu başarabileceğine bir çok kez şahit oldum. Bunu gerek Kadın Kooperatifleri, gerekse yetmediğiniz yerde komşularınızla birlikte başarabilirsiniz.  Bununla birlikte Safranbolu’da yaşamanızın da bir avantajı var. Çünkü Safranbolu’da ekonomik olarak bir döngü var. Örnek verecek olursak 2017 de 1 milyon ziyaretçi varken, 2018 yılında 1 milyon 263 bine ulaşmışız. Önümüzdeki yıl daha da çoğalır. Bunu değerlendirmeliyiz. Bu vesile ile bir kez daha projenin gerçekleşmesinde emeği olan ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

      Konuşmaların ardından projeye katılan kursiyerlere sertifikaları protokol tarafından verilirken, daha sonra kursiyerler tarafından yapılan ürünlerden oluşan sergi gezildi.

      Halk Eğitim Merkezi Öğretmenimiz Sayın Serkan Duru tarafından yapılan bilgilendirmeden sonra soru cevap bölümü ile toplantı son buldu.

25-01-201925-01-201925-01-201925-01-201925-01-201925-01-201925-01-201925-01-201925-01-2019

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.