KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"EN İYİ NARKOTİK POLİS, ANNE " PROJESİİçişleri Bakanlığı koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kadın Destek Uygulaması (KADES)'nın tanıtımı ile uyuşturucu ile mücadelede farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerini içeren "En İyi Narkotik Polis Anne" Projesinin Tanıtım Toplantısı Safranbolu'da gerçekleştirildi.

Sunal Tülbentçi Öğretmenevinde gerçekleştirilen Proje Tanıtım Toplantısına Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin ve eşi Arzu Kesgin, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ve eşi Sunel Öner Türköz, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ ve eşi Aysel Tuğ, il ve ilçe protokolü, sivil topluk kuruluşlarının temsilcileri, kadın dernekleri ile Emniyet Müdürlüğü personeli katıldı.

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz'ün açılış konuşması ile başlayan tanıtım toplantısı Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Psikolojik Danışmanı ve Yeşilay Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinatörü Abdülkadir Berber tarafından bağımlılık konulu sunum ile devam etti.

İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü personeli Polis Memuru Yunus Emre Doğan'ın "En İyi Narkotik Polisi Anne" projesi sunumunun ardından Asayiş Şube Müdürlüğü personeli Komiser Yardımcısı Kübra Özgül tarafından "KADES" projesi sunumu gerçekleştirildi.

Tanıtımı yapılan konunun çok önemli bir konu olduğunu ifade eden Vali Fuat Gürel, "Çok önemli bir konu, özellikle çocuklarımızın içine düşebileceği, muhatap olabileceği bir konu, çok daha üzerinde durmalıyız, çok daha derin düşünmeliyiz. İçişleri Bakanımızın himayelerinde "En İyi Narkotik Polisi Anne" projesi kapsamında üç senedir çok ciddi faaliyetler icra edilmekte. İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımız annelerimize ulaşmaya gayret gösterdiler. Arkadaşlarımız her gittikleri ortamlarda sunum yaptılar ancak bu oldukça zahmetli bir süreç çünkü uyuşturucu denen illet aynı zamanda terörün finansmanı için kullanılıyor. Kötü niyetli insanların ekonomisi için kullanılıyor,  bunlarla mücadele edebilmek kolay değil.  Ancak  herkes kendi çocuğunu bu illetten uzak tutabilirse, koruyabilirse başarıya ulaşmış oluruz. Çocuklarımızın yanı başında, onların her türlü hareketlerini, gelişimini takip eden annelerdir, uyuşturucuya bulaşmış gençlerin %90'ının annesi ev hanımı olduğu tespit edilmiş. Bu şunu gösteriyor gözümüzün önünde çocuklarımız eriyip giderken farkına varamayabiliyoruz, belki de çocuklarımıza yakıştırmıyoruz, hep başkalarının çocuklarının bu illete bulaştığını kendi çocuğumuzun bu illete bulaşamayacağını düşünüyoruz. Arkadaş ortamlarında özentinin yaygın olduğu ortamlarda belki de sigarayla başlayan daha sonraki süreçlerde kötü niyetli gençlerin onların ortamlarına sokulması ile beraber bir şekilde ısrarla çocuklarımıza alıştırılan daha sonra bırakılması bir o kadar da güç olan bir durum, bu anlamda çok dikkatli olunmasını özellikle ifade etmekte fayda var.

Diğer taraftan genellikle uyuşturucunun dışarıda kullanıldığını, evlerimizden uzak olduğunu zannederiz ancak şöyle bir tespit var, bağımlılıkla tanışan gençlerimizin %47,5'i evlerinde bu maddeleri kullanıyor hemen yanı başımızda evimizin bir odasında günlük işlerimizle uğraşırken çocuklarımız  odalarında bu maddeleri kullanıyor. Bunun dışında bu süreç bir annenin ya da babanın çocuğunun uyuşturucu kullandığını öğrenme süresi ortalama 2 yıl, ortalama 2 yıl sonra bunu öğrenebiliyor bu dahi çok uzun bir süre.

Aslında bir çok değişiklik ortaya çıkıyor yine gözümüzün önünde oluyor bütün hal ve hareketlerini takip etmemize rağmen onun içinden geçtiği süreci muhtemelen bizim çocuğumuz bunu yapmaz anlayışı ile tespit edebilme seneleri bulabiliyor. En tehlikeli yaşlar 15 ila 24 yaş aralığı, bu aralık genellikle lise ve üniversite yıllarına denk geliyor. Lise yaşları çocuklarımız bizimle beraber ailesi ile beraber yaşar ama üniversite yılları başladığı zaman başka illere gidiyor, ortaokul ve lise yıllarında çocuklarımızın hal ve hareketlerini takip edemezsek üniversite yıllarında takip etmek daha da zorlaşıyor. Onun için çocuklarımızı çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Bağımlılıkla muhatap olan kişiler için ilimizde Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM) kuruldu, her türlü danışma maksadı ile oraya gidip uzman ekiplerden destek alınabilir.

İlimizde her türlü alt yapımız mevcut, bahsettiğimiz konular sonuçla ilgili tedavi süreçleri, asıl olan çocuklarımızın bu illetlerden uzak kalması. Milli Eğitim Müdürümüzle birlikte okullarımızı ziyaret ettiğimizde öğretmenlerimize telkinlerimiz hep şu olmuştur. Çocuklarımızı bir şeylerle meşgul edelim, hem sağlıklı bir şekilde iyi bir insan olarak vatanına milletine hayırlı bir evlat olarak yetiştirmek adına hem de bu tür illetlerden uzak durabilmek adına çocuklarımızı belli şeylerle meşgul edebilmemiz lazım. Her çocuğumuzun bir spor dalı ile uğraşması lazım, her çocuğun sosyal kültürel sanatsal faaliyetlerle uğraşabilmesi lazım. Bir müzik dalı İle uğraşması gerekir. Hepimiz aslında çocuklarımızın akademik başarısı ile ilgileniyoruz, başarılı olsun, üniversite sınavını kazansın iyi bir meslek edinsin elbette ki bunlar önemli şeyler ama bunlar yeterli değil. Çocuklarımızı ülkemizin geleceğine hazırlıyoruz çocuklarımızın bir spor dalı ile uğraşmasını önemli olduğunu düşünüyoruz, kültür ve sanat dallarına çocuklarımızı yönlendirebilirsek oradaki arkadaş çevresi aslında çocuğumuzu bu tip arkadaş ortamlarından uzak tutacaktır.

UYUMA aplikasyonu önemli bir aplikasyon, polis ve jandarma ekiplerimiz özellikle parklarda, okul çevrelerinde denetimler yapmakta, oralarda çocuklarımızı kötü yola sevkedecek uyuşturucu ile tanıştırabilecek ortamları sürekli takip ediyorlar, ancak gözden kaçan sizlerin tespit ettiği durumlar olabilir. UYUMA aplikasyonu ile bu durumu iletebilirsiniz, emniyet güçlerimiz gereğini yapacaktır.

Şiddet genel bir sorun burada kadına ve çocuğa karşı şiddetle ilgili sunumlar gerçekleştirildi, bir toplumda şiddet varsa bu çoğu zaman güçlünün güçsüze uyguladığı bir yöntem olduğu için en yakınımızdan başlayarak toplumun her kesimine yansıyan bir durum. Bununla ilgili çok yoğun çalışıyoruz eğitici, bilgilendirici faaliyetler içerisindeyiz. İnşallah bu sorunu toplumsal bir bilinçlenmeyle ile çözeceğiz. Ben bu etkinliği düzenleyen Safranbolu Kaymakamımız ve ekibine, İl Emniyet Müdürümüz ve ekiplerine, sizlere de katılımızdan dolayı teşekkür ediyorum."diye konuştu.

Akabinde, Safranbolu Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "En İyi Narkotik Polisi Anne" konulu resim yarışmasında 3. olan Şehit Recep Çakıl İmam Hatip Ortakolu velisi Nuran Kocaman'a, yarışma 2. si Borsa İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi velisi Semra Çavuşoğlu'na,  yarışma birincisi Misaki Milli Ortaokulu velisi Fatma Coşkun'a ve Okul Sporları Bilek Güreşi Türkiye Finalinde  Türkiye 3. sü olan Ovacuma Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Seçil Yılmaz'a ödülleri verildi.

10-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-202210-03-2022

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.