KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Etkinlikleri Devam Ediyor

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Etkinlikleri Devam Ediyor

İl Milli Eğitim Müdürümüz Nevzat AKBAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Said Nuri ODABAŞOĞLU, Salih Aydın Eğitim Kurumları tarafından, Türkiye Yüzyılı'nda Dilimizin Zenginlikleri Projesi kapsamında Safranbolu Dizdar Kültür Merkezinde düzenlenen "Dilimizin Zenginlikleri Gecesi'ne katıldı. "Sözlük Özgürlüktür" sloganıyla gerçekleştirilen programda öğrencilerimiz tarafından hazırlanan gösteriler izlendi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dilimizin Zenginlikleri Projesi'nin öneminine değinerek; öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanımasını, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşmasını, buna bağlı olarak da dilimizi iyi kullanmasını ve düşünce dünyalarını geliştirmeyi amaçlandığını belirtti.

Konuşmasında akademik, sosyal, kültürel, sportif başarılar ile değerlerimizin önemine de değinen AKBAŞ, programın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ise yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: " 2023-2024 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanımız Yusuf TEKİN'in talimatlarıyla yürütülmeye başlayan birçok projeden en önemli konumda olan dilimizin zenginlikleri projesi Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ilkokul ortaokul ve lise kademelerindeki tüm okullarında bakanlığımızın takvim ve işleyişi çerçevesinde yürütülmektedir. Sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla öğrencilerin dilin zenginliklerini tanımasını ve kültür taşıyıcısı olan sözcüklerle buluşmalarını sağlamak amacıyla okul öncesinden liseye, tüm sınıf kademelerinde uygulanmak üzere Milli Eğitim Bakanlığımız himayelerinde geçtiğimiz kasım ayında başlatılan Dilimizin Zenginlikleri Projesi, okullarımızda öğretmenlerimiz rehberliğinde başarıyla yürütülüyor. Bir bilim dili olan Türkçemiz tarihsel süreç içerisinde incelendiğinde ilk defa resmi kaynaklara yansıyan kelime sayısı 9.000 adet olan dilimizin günümüzde 132 bin kelimeye ulaştığını ve bu zenginlikle dünya bilim dilleri arasında üst sırada yer aldığını görmekteyiz. Bu kapsamda Türkçemizin nesillerimize doğru şekilde aktarılması ve bu kültürel zenginliğimizin devamlılığını sağlanması Milli Eğitim Bakanlığı olarak en önemli önceliğimizdir. Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yaptığımız birçok proje çalışmasında dilimizin ve kültürümüzün öğelerine zenginliklerine en önemli hassasiyeti gösterme gayreti içerisindeyiz. Türkçemiz, Sayın Bakanımızın belirttiği gibi dünyanın en zengin dillerinden biri. Çocuklarımızın Türkçeyi doğru, düzgün ve etkili bir şekilde, yüksek kapasitede kullanmaları, dilimizin varlığı açısından son derece önemli. Bu minvalde dilimizin zenginliklerini aktaran binlerce yazarımız ve şairimizin kıymetli eserlerine dikkat çekmek, öğrencilerimizi bu eserlerle buluşturuyor olmak, okumaya ve yazmaya yönelik etkin çalışmalar gerçekleştirmek büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda Bu proje çalışmasında özveriyle çalışan başta öğretmen arkadaşlarıma sevgili öğrencilerimize ve tüm yönetim ekibimize teşekkür ediyorum."

06-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-2024

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.