KARABÜK SAFRANBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Değişen Okul Öncesi Eğitim Programı İçin UNICEF İşbirliği İle Öğretmenlerimize Bilgilendirme Eğitimi Verildi

Değişen Okul Öncesi Eğitim Programı İçin UNICEF İşbirliği İle Öğretmenlerimize Bilgilendirme Eğitimi Verildi

Okul öncesi eğitim programımız 2013 yılında değişikliğe uğramış, yaklaşık 11 yıldır ülkemizdeki tüm eğitim kurumlarında uygulanmaktaydı. Gelişen ve değişen dünya, teknolojik gelişmeler, 21.yy becerileri gibi unsurlar mevcut olan programın revize edilmesini gerektirmiştir. Erken çocukluk eğitiminde kalite erişiminin arttırılması projesi ile program revize edilmiştir.

Safranbolu ilçemiz ve Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki 27 okul öncesi öğretmenimize revize edilen okul öncesi eğitim programı hakkında Ali Baba Anaokulundan Filiz GÜLCAN ve Mimar Sinan Ortaokulundan Gülsüm KOCAKAPLAN AÇIKYER tarafından verilen eğitimle bilgilendirme yapıldı. Ayrıca eğitime program güncelleme proje ortaklarından UNİCEF'in proje sorumlusu Özge AKAR da katıldı 3 gün süren programın kapanış toplantısına İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Said Nuri ODABAŞOĞLU, Şube Müdürlerimiz Turan TEKDEN ve Yakup TÜMEN katıldı.

Revize edilen okul öncesi eğitim programıyla ilgili olarak yapılan proje ile dezavantajlı çocuklar başta olmak üzere 0-6 yaş aralığındaki tüm çocuklar için EÇE (Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite Erişiminin Arttırılması Projesi) hizmetlerine erişim ve kalitenin artırılması amaçlanmaktadır. Projedeki hedef gruplar 0-6 yaş aralığındaki tüm çocuklar, onların ebeveynleri ya da bakımını üstlenen kişiler, öğretmenler ve okul yöneticilerdir. Proje ortakları Milli Eğitim Bakanlığı, Unicef, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesidir. Güncellenen programla beraber; erken okuryazarlık, toplum katılı, erken okuryazarlık, okul dışı öğrenme gibi olgular programa dahil olmuştur.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz yaptığı konuşmasında okul öncesi eğitimin önemine vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi: " Okul öncesi eğitimle öğrencilerimizin kendilerini ifade etmesine fırsat verecek ortamlar hazırlayıp öz denetimini geliştirmesine, kendine güvenli bir kişilik oluşturmasına yardımcı olur. Çevre uyarıcıları ile birlikte öğrencilerinizin akıl yürütme yeteneğini ve hayal gücü gelişimini destekler. İlerleyen dönemlerde daha üretici olmasına ve var olan potansiyelini daha kolay ortaya koyabilmesine olanak sağlar. Okul öncesi eğitim programında yapılan değişiklikler ve bu kapsamda yapılan proje ile verilen eğitimin kalitesi aatırılacaktır. Bu eğitimde emeği geçen öğretmenlerimiz Filiz GÜLCAN ve Gülsüm KOCAKAPLAN AÇIKYER'e, UNİCEF'in proje sorumlusu Özge AKAR'a öğrencilerimiz için özveri ve gayretle çalışan tüm okul öncesi öğretmenlerimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

16-02-2024

 

14-02-202414-02-202414-02-202414-02-202414-02-202414-02-202414-02-202414-02-202414-02-202414-02-2024

Safranbolu Hükümet Konağı 4.Kat - 03707121179

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.